Kalite Anlayışımız

Elif Süt kalite, çalışanlarımızın birinci hedefidir. Kalite Yönetim sistemi, veriler ile ölçme ve değerlendirme üzerine kuruludur. Bütün çalışanlarımızın önceliği, iyileştirme faaliyetlerini,  "sorun oluşmadan" önlemektir.  

 

Helal Gıda Sertifikası Nedir?


Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama. Ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusuında destek hizmeti de sağlar.


Kalite Birinci Hedefimiz

Elif Süt, ISO 9001:2008 Standardı şartlarını karşılayan bir Kalite Yönetim Sistemine sahiptir.

Elif Süt ' te kalite, çalışanlarımızın birinci hedefidir. Kalite Yönetim sistemi, veriler ile ölçme ve değerlendirme üzerine kuruludur. Bütün çalışanlarımızın önceliği, iyileştirme faaliyetlerini, "sorun oluşmadan" önlemektir.

Kalite Yönetim Sistemimiz; Gıda Güvenliğini garanti eden İyi Hijyen Uygulamaları (GHP), İyi Üretim Uygulamaları (GMP), İyi Laboratuvar Uygulamaları (GLP) ve Gıda Güvenliği Yönetim Süreci'nden oluşur.

KALİTE POLİTİKAMIZ

Elif Süt'te kalite, yalnızca üretim sırasında değil, süt gibi son derece değerli ve hassas bir gıdanın gereği olarak tedarik ve dağıtım zincirinin tamamında yönetilir.

Süt üreticilerinin daha kaliteli ve verimli süt üretebilmeleri için, Elif Süt düzenli olarak süt üreticilerine ve girişimcilere ücretsiz eğitim verir. Sektöre nitelikli insan yetiştiren eğitim programları düzenler.

Elif Süt'ün anlayışı, doğasını olduğu gibi koruyarak sütü en hijyenik koşullarda işleyip doğal lezzetli süt ürünleri üretmek ve bunları en sağlıklı, en kullanışlı ambalajlarda, soğuk zinciri bozmadan sofralara ulaştırmaktır.

GIDA GÜVENLİĞİ (HACCP) POLİTİKAMIZ

Elif Süt'te, sektördeki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri ve yasalardaki değişiklikleri takip edip bütün ilgililere aktarılmasını sağlarız. Üretim sürecinin her aşamasında, önleyici yaklaşımla etkin gıda güvenliği yönetimi gerçekleştirir, sürekli iyileştirir ve müşterilerimizin bizden en temel beklentisi olan "GÜVENİLİR GIDA"yı istisnasız olarak sunarız. 

Bu anlayış ile en iyi sütü tedarik eder, en yüksek hijyenik standartta üretim yapar, en ileri üretim teknolojisini kullanarak en doğal ve lezzetli ürünleri üretiriz.

Elif Süt kendine özgü "Çiftlikten Sofralara" entegre iş modeli çerçevesinde, tedarik zincirinin en başından (çiftlik) en sonuna (sofralar) kadar her adımı izler ve denetler. 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa uygun şekilde yönetir.

İyi Üretim Uygulamaları Kuralları (GMP Good Manufacturing Practices) olarak ifade edilen ve gıda-ilaç üretiminde hijyenik standardın temeli olan kurallar bütünü Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin ana unsurlarından HACCP metodolojisinin de en temel dayanağıdır. Elif Süt'ün GMP Sistemi 1975 yılında üretime başladığı günden bugüne geliştirilerek Gıda Güvenliği Sisteminin en önemli öğesi haline gelmiştir. Uluslararası standartlarda Ön Gereksinim Programları olarak da ifade edilen bu kurallar üretim sistemlerimizin olmazsa olmazıdır.

Elif Süt, Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini Mayıs 2014'te,  ISO 22 000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine kıyasla GMP yönetimini daha da güçlendiren FSSC 22 000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi'ne (Food Safety System Certification-Gıda Güvenliği Sistemi Sertifikasyonu) dönüştürmüştür. Bu sistem, Global Gıda Güvenliği Girişimi (www.mygfsi.com) tarafından tanınan ve uluslararası geçerliliği olan bir gıda güvenliği yönetim standardıdır  (GFSI-Global Food Safety Initiative).

Elif Süt'ün kalite kontrol sistemleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı resmi analizler, FSSC 22 000 Sistemimizi belgelendiren Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan denetim ve analizler ile doğrulanır.  

Sertifikalarımız